kovacic2_950

Delavski zbor mariborskih pekov je gostoval v Gradcu, z zborom pa je potovalo okoli 500 Mariborčanov. Priredili so uspešen koncert s sporedom slovenskih pesmi. Na graškem kolodvoru jih je sprejel graški župan Vincenc Muhič – slovenski rojak iz Lenarta v Slovenkih goricah. Muhič je bil pekovski pomočnik in je začel svojo kariero kot funkcionar v pekovskem sindikatu v Gradcu. Novembra 1903 je bil prvič izvoljen v graški občinski svet, v njem pa je ostal vse do vdora nacistov v Avstrijo leta 1934. Kar trikrat je bil izvoljen za graškega župana, leta 1933 pa je postal tudi častni meščan Gradca. Življenjsko pot tega slovenskega rojaka – delavca, ki je ostal Slovenec in je povezoval Gradec z Mariborom – podrobneje opisuje delo »100 Jahre Grazer Buergemeister« – Ob 100-letnici graških županov, ki je izšlo v Gradcu.

produkcija: i-resitve.net