V Ljubljani je bil ustanovljen prvi orlovski telovadni odsek. Nastal je na pobudo Slovenske krščansko-socialne zveze. Ta telovadna organizacija je hitro postala mogočna mladinska telovadna in vzgojna organizacija. Oblikovanje vse večjega števila odsekov “Orla” je spodbudila predvsem dokončna prevlada napredno-liberalne politične usmeritve pri do takrat vsenarodnem društvu “Sokol”, zato so bili Orli ustanovljeni tudi kot protiutež Sokolu. Organizacija orlov naj bi šririla katoliško prosveto med Slovenci. Imela je svojo himno, prapor in kroje. Leta 1909 se je preimenovala v “Zvezo Orlov” in se do prve svetovne vojne po številu članov – teh je bilo okli 6 tisoč približala “Sokolu”, po številu odsekov pa ga je celo presegla.