Na današnji dan nastaja v sodelovanju z rubriko "Spominčice", ki je na sporedu na Radiu Maribor, vsak dan ob 7.40 in ob 16.40 uri

Ferhad paša, zmagovalec bitke pri Budačkem, je slavil svojo zmagoslavno vrnitev v Carigrad

Ferhad paša, zmagovalec bitke pri Budačkem, je slavil svojo zmagoslavno vrnitev v Carigrad. Turški sprevod je na dolgih drogovih nosil glavi kranjskih plemičev Herberta Turjaškega in Friderika Višnjegorskega, ki sta padla v bitki. Po dolgotrajnih pogajanjih sta družini ubitih plemičev glavi odkupili za 20 tisoč tedanjih zlatih tolarjev. S tem denarjem je Ferhad paša v Banjaluki zgradil džamijo – Ferhadijo.

V Lajšah pri Trati v Poljanski dolini se je rodil Ivan Regen

V Lajšah pri Trati v Poljanski dolini se je rodil Ivan Regen. Z doktoratom na Dunaju se je usmeril v raziskovanje zvočne komunikacije žuželk. Velja utemeljitelja znanstvene bioakustike. Od leta 1940 je bil član Slovenske akademija znanosti in umetnosti.

Rodil se je slovenski pisatelj Fran Govekar

Rodil se je slovenski pisatelj Fran Govekar. Od leta 1908 do 1912 je bil ravnatelj Slovenskega narodnega gledališča v Ljubljani. Njegov roman V krvi je prvi slovenski poskus naturalističnega romana.

V Trbižu se je rodil Josip Pelikan

V Trbižu se je rodil Josip Pelikan, eden najboljših slovenskih fotografov. V letih od 1910 do 1920 je imel fotografski atelje v Idriji, nato pa se je preselil v Celje. Tam je obnovil stekleni atelje fotografa Lenza in odprl podružnico v Rogaški Slatini. Gojil je kakovostno portretno fotografijo v različnih tehnikah, zapustil pa je izjemen opus pokrajinske, turistične, reportažne in arhitekturne fotografije

V Ljubljani se je rodil domobranski častnik Milko Vizjak

V Ljubljani se je rodil domobranski častnik Milko Vizjak. Šolal se je na enoletni dijaški kadetski šoli v Leobnu in Gorici, v letih 1915 in 16 je bil na soški fronti, ob koncu prve svetovne vojne pa se je udeležil bojev za severno mejo. V kraljevi jugoslovanski vojski je dosegel čin podpolkovnika. Leta 1942 je bil v italijanski internaciji, od aprila 1943 pa poveljnik legij v protirevolucionarnem taboru za okrožje Šiška v Ljubljani. Vključil se je v vojaško formacijo Slovensko domobranstvo, bil pomočnik poveljnika organizacijskega štaba, predsednik superarbitražne komisije ter načelnik personalnega odseka. Maja leta 1945 se je umaknil na Koroško, naslednje leto pa so ga britanske vojaške oblasti izročile jugoslovanskim. Na tako imenovanem Rupnikovem procesu v Ljubljani je bil obsojen na dvajset let prisilnega dela, vendar je bil po nekaj letih izpuščen.

Začeli so se pogovori med zastopniki Narodnega sveta v Ljubljani ter predstavniki dunajske vlade o določitvi severne meje

Začeli so se pogovori med zastopniki Narodnega sveta v Ljubljani ter predstavniki koroške in dunajske vlade o določitvi severne meje. Pogajanja so trajala do 12. decembra in niso prinesla pričakovanih rezultatov. Avstrijci so ljubljanski vladi ponujali sodne okraje Pliberk, Dobrla ves, Železna Kapla in Borovlje, ta pa je zahtevala celotno slovensko ozemlje. Ker se niso mogli dogovoriti, so določitev severne meje prepustili mirovni konferenci, ta pa je koroške Slovence razdelila med dve državi.

Nemška policija – gestapo je zaradi izdaje izsledila člane vodstva narodnoosvobodilnega gibanja za Slovenijo.

Nemška policija – gestapo, je na današnji dan leta 1941 s pomočjo italijanske OVRE v Ljubljani zaradi izdaje izsledila člane vodstva narodnoosvobodilnega gibanja za Slovenijo.

V taborišču Gusen je umrl literarni zgodovinar in publicist Avgust Pirjevec.

V taborišču Gusen je umrl literarni zgodovinar in publicist Avgust Pirjevec.

V tedanjem Domu JLA v Mariboru je potekalo prvo zasedanje skupščine Združenja visokošolskih zavodov v Mariboru

V tedanjem Domu JLA v Mariboru je potekalo prvo zasedanje skupščine Združenja visokošolskih zavodov v Mariboru. Za prvega predsednika združenja je bil izvoljen doktor Vladimir Bračič, za njegovega namestnika pa profesor Jaroslav Černigoj.

Slovenija je navezala diplomatske odnose z Zvezno republiko Jugoslavijo

Slovenija je navezala diplomatske odnose z Zvezno republiko Jugoslavijo. To se je zgodilo v času, ko je bila naša država vključena v skoraj vse najpomembnejše mednarodne organizacije, diplomatske odnose pa je do tedaj navezala že s 145-imi državami.

produkcija: i-resitve.net