kovacic2_950

Vabimo vas na redno mesečno predavanje z naslovom:

ORGANIZACIJA IN DELOVANJE SLOVENSKE PARTIZANSKE VOJSKE.

Predaval bo dr. Tomaž KladniK.

Pridružite se nam, v sredo, 10. januarja 2007, ob 18. uri v MUZEJU NARODNE OSVOBODITVE MARIBOR, Ulica heroja Tomšiča 5.

 

V 2. svetovni vojni sta si na slovenskih tleh stali nasproti dve slovenski vojaški formaciji, Narodnoosvobodilna vojska in partizanski odredi Slovenije in Slovensko domobranstvo, končni cilj obeh pa je bila ustanovitev slovenske vojske. Nastajali in delovali sta v različnih okoliščinah in pod različnimi pogoji, prav tako pa so se v različnih pogojih in okoliščinah usposabljali njihovi kandidati za častnike in podčastnike. Kljub nepremostljivim razlikam in sovraštvu, ki so si ju pripadniki obeh formacij izkazovali, pa lahko ugotovimo tudi nekatere stične točke obeh vojaških šolskih sistemov. Oba sta pripomogla k temu, da se je predhodno vojaško znanje podčastnikov in častnikov obeh formacij sprva poenotilo in prilagodilo načinu bojevanja, ki sta jih le-ti izvajali. Pri tem sta izkušnje iz bojev z nasprotnikom vnašala v nove načine in programe usposabljanja, kar je pripomoglo k uspehom na bojiščih.

 

KDAJ: Sreda, 10. Januar 2007 ob ob 18. uri
KJE: Muzej NOB

 

Prisrčno vabljeni!

Predsednik: prof. dr. Darko Friš l.r.

produkcija: i-resitve.net