kovacic2_950

Karantanija predstavlja v zgodovinskih predstavah Slovencev eno najbolj svetlih točk nacionalne zgodovine. Z njo povezujejo pojme kot so državnost, svoboda, demokratičnost. Zato je tudi razumljivo, zakaj je postal knežji kamen eden najpomembnejših, če že ne najpomembnejši simbol slovenske zgodovine. V predavanju bo prikazan zgodovinski razvoj Karantanije, opozorjeno bo, da je bila Karantanija kneževina Karantancev in da je njeno dediščino skupaj z ustoličevanjem prevzela Koroška, medtem ko so Slovenci odkrili pomen Karantanije za lastno zgodovino in zgodovinsko identiteto šele v času, ko so se od konca 18. stoletja naprej začeli oblikovati v narod. Pri tem je bila zgodovina retrogradno nacionalizirana in nadeta ji je bila podoba, ki je v srednjem veku ni imela.


Predaval bo
AKAD. PROF. DR. PETER ŠTIH

 

KDAJ: Sreda, 12. marec 2008 ob 13 uri
KJE: Razstavišče Archivum, Pokrajinski arhiv Maribor, Glavni trg 7

 

produkcija: i-resitve.net